Haberler

Türkiye ve Kosova sinema sektöründe işbirliği yapıyor

Türkiye ve Kosova, Perşembe günü Türkiye’nin başkenti Ankara’da hükümetler arası sinematografik bir işbirliği anlaşması imzaladı.

Anlaşma Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Kosovalı mevkidaşı Vlora Dumoshi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı binasında imzalandı.

İmza töreninde konuşan Ersoy, anlaşmayla kültür alanında yeni bir yol izlendiğini belirterek, iki ülkenin tarihi ve kültürel bağlarının köklü tarihe dayandığına dikkat çekti.

“Milletlerimiz birbirine yakın hissediyor ve birbirlerini kardeş olarak görüyor. Gastronomiden diğer birçok kültürel faaliyete kadar ortak değerlerimizin benzer yönleri var” dedi.

Ersoy, Türkiye’de film ve televizyon sektörünün “özellikle dizi konusunda çok gelişmiş … ABD’den sonra dünyanın en çok film ihracatı yaptığını, bu vesileyle Türkiye’yi tüm dünyaya tanıtıyor. insanlarına, sosyal hayatına, kültürüne, kilit noktalarına ve coğrafyasına. “

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) da ilişkileri güçlendirmek ve ortak tarihi geçmişlerini daha da güçlendirmek için Kosova’da birçok projeye destek verdiğinin altını çizdi. Ersoy, TİKA tarafından bugüne kadar iki ülke arasındaki ortak mirası temsil eden kültürel faaliyetler ve restorasyon, Osmanlı döneminden kalma yapıların inşası ve altyapı projeleri olmak üzere 665 proje gerçekleştirildiğini söyledi.

Dumoshi, anlaşmanın iki ülke arasında büyük bir olay olduğunu da söyledi. “Bu anlaşma iki ülke arasındaki ilk anlaşma değil. Kosova’nın her döneminde bize her konuda yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz. Şans eseri bizim için Türk vatandaşlarımız da var. Türkiye’de çok sayıda Balkan ve Kosova vatandaşı var. bu vesileyle bu kültür asla ayrılamaz “dedi.

Dumoshi, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinde TİKA’nın rolüne de övgüde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu