Haberler

Sinemada artık daha az reklam izlenecek

Sinema kanununda yapılan değişiklerle 1 temmuz itibariyle sinema salonlarının reklam süresi değişikliği ve bilet promosyonu devri değişiyor.

Bildiğiniz üzere başta Cem Yılmaz, Sahan Göğebakar ve Yılmaz Erdoğanın başlattığı bilet ile birlikte promosyon ürün kampanyaları yapan sinema salonlarının, haksız para kazanma ve sinema severlere ekstra yük olma durumu için kaldırılmasını talep etmişlerdi.

1 temmuz itibariyle yeni düzenleme ile artık sinema salonları filmin yapımcısı ile anlaşmadığı taktirde promosyon ürün kampanyalarını başlatamayacak. ileride sinema salonları bu durum karşısında tavrı ne olur veya işletme olarak zarar görürler mi veya bilet fiyatlarında değişikliğe yani artışa gidilir mi bilemiyoruz.

Ayrıca kanunda beraber salonların film başlamadan önce yaklaşık 40 dakikalık reklam izletmesinede önem alındı. Maksimum reklam süresi 10 dakikayı geçmeyecek şekilde düzenlendi. Fragman gösterimi minimum 3 dakika maksimum 5 dakika olamak koşulu ile düzenlendi.

Kamu yararına ve sosyal sorumluluk projeleri için gösterilen süreler toplam süreye ilave edilmeyecek. Film arası süresi de 15 dakikayı aşmayacak şekilde kanunlaştırıldı.

Reklam, fragman ve film arası sürelerine uymayan sinema salonu
işletmecilerine salon başına 50 bin Türk lirası ceza kesilecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu