Sinema Teknik

Zoom h6 İnceleme

Sinema Teknik bölümümüzde Zoom h6 sinema için ne kadar yeterli, alternatifleri neler? Teknik özellikleri ve daha fazlası için blog yazımızı okuyabilirsiniz.

öN İNCELEME
Zoom h6’nın taşıma çantası ile geldiğini söyleyebiliriz. Bildiğiniz üzere portable bir cihaz o yüzden studio içi kayıtlar için değil genellikle dış kayıt, sinema, açık alan, müzik veya home studio kayıtlarında kullanabileceğiniz mini bir kayıt cihazı. Fiyat olarak Dolar kuruna bağlı 2500 – 3300 TL civarında olan bu cihaza mini kayıt cihazı demekte aslında doğru olmaz bazı studio kayıt cihazlarından üstün özelliklerde. İsterseniz ürünün teknik özelliklerine geçelim.

zoomh6


zoomh6

Zoom H6 Teknik Özellikler
– Değiştirilebilir giriş kapsülleri sayesinde bir SLR kamera lensi gibi kartuş şeklinde kolayca değiştirilebilir. Bu sayede BOOM ve benzeri uyumlu alternatif yedek parçaları ile ses kaydını istediğiniz doğrultuda yapabilirsiniz.


– 6 Kanal simultane kayıt
– XLR/TRS kombo girişlere sahip 4 mikrofon / line girişi. Ayrıca extra alacağınız Combo kapsül ile 4 kanal harici kayıt 6 kanala kayıt özelliğine çıkartılabilir. Combo kapsül ayrıca h6 haricinde Zoom h5 ürünü ile de uyumludur.

zoomh6
Zoom EXH-6 Dual XLR/TRS Combo Input Kapsül


– Gain kontrolleri (gerçek potanslar ile!) ve her giriş için -20dB pad
– 4 Giriş için Phantom Power özelliği : +12/+24/+48V
– Geniş full-renkli LCD ekran, daha kolay çalışmanızı sağlamak için özel bir açı ile konumlandırıldı.
– Direkt olarak SD, SDHC ve SDXC kartlara(128GB’a kadar) kayıt yapabilme
– 24-bit/96kHz a kadar audio BWF ve benzeri, WAV ya da çeşitli MP3 Formatlarında kayıt yapabilme
– Otomatik Kayıt,Pre-record ve Backup-record fonksiyonları ile yaptığınız kayıtlar arasında hiçbir zaman mükemmeli kaybetmeyeceksiniz.
– Multitrack tan stereoya dahili mixdown
– Bağımsız monitor ve playback miksleri

– Virtual VU metreler
– Bir kayıt için 99 tekrara izin veren Voice Memo
– 99 üst bindirime izin veren Overdubbing
– Dahili efektler içeriğinde low-cut filtering, kompresyon ve limitleme
– Dahili MS decoding
– Normalize, Divide ve Trim editleri
– Kromatik tuner ve metronom
– Kullanıcı tarafından belirlenen start ve stop noktalarında Loop Playback
– Değiştirilebilir çalma hızı ayarı, 50% ve 150% aralığında
– her kanal için Değiştirilebilir pitch ayarı, ayar değişikliği playback hızını etkliemez
– USB port ile bilgisayar ile veri transferi
– Multikanal ve stereo USB audio interface ile PC/Mac/iPad bağlantısını ses kartı gibi kullanabilme
– Kamera askısı takılabilir
– Zoom HS-01 aparat kullanımı ile DSLR veya camcorder kameralara fiziksel olarak bağlanabilir
– Standart AA alkalin veya NiMH şarjlı pil ile kullanılır
– 4 AA alkalin pil ile 20 saat civarı çalışır. Fakat tavsiyem 2500 mah aralığında şarjlı pil kullanmanızdır. Kayıt sırasında pil tüketimi biraz fazla hele ki film çekecekseniz yedek pil mutlaka çantanızda olmalı.

kamera aparat

Kısa Filmde Zoom H6 Kullanımı

Kısa Film için bana göre en iyi ses kayıt cihazlarından birisi. Tabi ki şuanda teknoloji para ile orantılı olduğu için en önemli şey kısa film çekmeden önce bütçeniz. Eğer orta düzey bir kısa film çekecekseniz Zoom h6 doğru tercih olabilir. Zoom h6′ ya en yakın rakip fiyat ve performans olarak tascam dr-44wl dir. Fiyat olarak aynı seviyelerde olmasına rağmen dip ses kayıtta h6 kadar başarılı olamaması ve sadece 2 xlr giriş olması en büyük dezavantajıdır. Ayrıca Zoom farklı fiyat ve teknik özellik kırparak alt versiyonlarınıda yapmıştır. h1 ‘den h6 ‘ya kadar doğru orantılı olarak bir seviye ilerlemesi mevcuttur.

Çekimlerini yaptığımız filmlerde h6 kullandık ve Boom mikrofon hasasiyet olarak h6 gayet kullanışlı bir cihaz. Tabi ki cihaz kadar kullanacak kişi de önemli. Kullandığımız Boom mikrofon ile ilgili detaylı yazıyı da sonraki blog yazılarımızda bulabilirsiniz.

Cihazın en güzel özelliklerinden biride phantom power +48v çıkışlarının olması bu sayede +48v condanser mikrofon bağlantı şansınızda oluyor. Detay çekimlerinde conderser mikrofonun kayıtları her zaman daha nettir.

İlk etapta kayıt cihazı ve boom mikrofon alacak bütçeniz yok ise kutu içerisinden çıkan iki adet kapsül mikrofonu kullanabilirsiniz.

Zoom XY Mikrofon Kapsül

Zoom XY Mikrofon Kapsül

İki adet mikrofon çıkışı bulunmaktadır. ikili konuşmalarda sağ ve sol ses almak için gayet yeterlidir. Ayrıca Üzerinde bulunan 90 ve 120 derece ayarlanabilir açı ile sesin gelen yönü ile ilgili düzenleme yapılabilir. Mikrofon cihazla birlikte olduğu için kayıt alınırken yakınlık derecesi ve ses seviyesi kameranın kurulduğu alana göre ayarlanması gerekmektedir. Net ve dip ses olmadan kayıt yapmak film çekimlerindeki en zor şeydir.

Zoom H-6 MS Stereo Mikrofon Kapsül

Zoom H-6 MS Stereo Mikrofon Kapsül

360 derece kayıt alabilen bir mikrofondur.Genellikle film çekerken ortam sesi kayıtlarında veya 2 kişiden çok kalabalık ortamlarda genel ses çekmek içindir. XY mikrofondan farkı sesteki yankı seviyesinin bir nebzede olsa daha fazla olmasıdır. O yüzden genel kayıtlar için uygun tek ses kayıtları için uygundur.

Yazımınız başında da belirtiğimiz üzere opsiyonel sonradan alabileceğiniz parçalarda bulunmaktadır. Bunlardan XLR Combo Kapsül hakkında bilgi vermiştim. Diğer opsiyonel parçalarınıda söyle sıralayabiliriz.

Zoom SGH-6 Shotgun Mikrofon Kapsül

Zoom SGH-6 Shotgun Mikrofon Kapsül

Ekstradan alabileceğiniz bu ürün Boom mikrofon ayarındadır. Kisisel fikrim fiyat olarak pek uygun değil. 800 TL bandında olan bu ürün yerine biraz daha üzerine koyup gerçek bir boom mikrofon alınabilir. Ürün Ayrıca Rüzgarlı havalarda dış sesin difüze edilmesinde yani kayıt esnasında hışırtı çıkarmamasında windscreen tüylü kılıfı ile yanında hediye olarak geliyor.

Zoom APH-6 H-6 İçin Aksesuar Paketi

Zoom APH-6 H-6 İçin Aksesuar Paketi

Bu paket kayıtcı için kablolu kumanda şarjlı pil kullanıyorsanız cihaz üzerinden şarj imkanı veya cihazı pilsiz çalıştıracak adaptör. Ayrıca kutu içerisinden çıkan kapsül mikrofonlara uyumlu rüzgar kesici tüylü kılıf bulunduyor. Fiyatı 300 tl cıvarında olan bu set ihtiyacınız doğrultusunda kullanılabilir.

Zoom ECM-6 Kapsül Mikrofon Bağlantı Aparatı

Zoom ECM-6 Kapsül Mikrofon Bağlantı Aparatı

Bu aparat sayesinde kayıt cihazı ile mikrofonu ayrı kullanabilirsiniz. Bir ucunu mikrofon kapsül girişine diğer ucunu da kullanmış olduğunuz kapsüle bağlayarak ara kayıt mesafesini arttırabilrisiniz. Fiyat olarak 600 TL cıvarında bir fiyata sahip olan bu bağlantı aparatı ne kadar bu parayı eder doğrusu bilmiyorum. Bu ürün yerinde xlr çıkıştan bağanlantılı harici bir boom mikrofon veya farklı türde mikrofon bağlanabilir.

Zoom hs1 dslr Bağlantı Aparatı

Zoom hs1 dslr Bağlantı Aparatı

Bu aparat ile dslr fotoğraf makineniz üzerine h6 kayıt cihazını sabitleyebilirsiniz. Genellikle arka plandaki ekibiniz az ise ve sabit çekim yapacaksanız kullanabilirsiniz. Hareketli çekimlerde ve ayrı ses kayıt tutan bir ekibiniz var ise bu ürünü almanıza pek gerek yok. hs1 aparatı yaklaşık 80-100 TL arasındadır.

Zoom h6 Taşıma Kılıfı

Zoom h6 Taşıma Kılıfı

Bu ürün ile cıhazı sürekli olarak kullanacaksanız almanızı tavsiye ederim. Ürünün yan sanayisi de var ama fiyatları pek farklı değil. Kılıf Kullanım esnasında çizilmemesini ve kolay taşınmasını sağlıyor. Kılıfın fiyatı ise 200 TL civarında.

Alabileceğiniz aksesuar ve ürün içerisinden çıkan parçalar bunlar. Kısa olarak söylemek gerekirse aksesuarların toplamı nerdeyse cihazın kendisini alıyor ama pazarlama stratejisi olarak firmalar bu yolu seçiyor. Alınıp veya alınmasına gerek olmayan aksesuarları yazımızda bulabilirsiniz. Hoşçakalın.

Etiketler

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu