Genel

15 Bin Dolara Çekilen The Cure Kısa Film

15 yıldır Los Angelesta yaşayan ve şu ana kadar Görevimiz Tehlike: Yansımalar, 13 Saat, Transformers gibi gişe rekorları kıran birçok filmin Fragmanlarının kurgusunu gerçekleştiren, ve başarıları ile adından sıkça söz ettiren birisi olarak ilk yönetmenlik deneyimi olmasına rağmen harika bir iş çıkaran sevgili Ahmet Atalay‘ın The Cure filminden bahsedeceğim sizlere.

the cure

Bu Paraya Bu Film İnanılmaz

Son günlerin en çok konuşulan film olayı diyede adlandırabiliriz. Adından belli olduğu gibi 15 bin dolar gibi bir para ile hollywood sineması tarzında bir film…

the cure kamera arkası

Ülkemizin para birimine göre yüksek bir bütçe gibi görünebilir fakat amerika gibi bir yerde 15 bin dolar aslında bizim 15 milyarımız gibi düşünebiliriz.

Hollywood sineması deyince akla yüksek bütçeler ve fantastik hikayeler gelir aslında, ve yapılması güç olan şeylerdir türk sineması için.

the cure

Ülkemizin hollywood daki gururu Ahmet Atalay 15 bin dolara bu kadar olur dedirtecek cinsten hatta milyon dolarlık yapımları kıskandıracak cinsten bir film çıkardı ortaya hemde nasıl mı 3 kişilik bir kadro ile.

37 Dakika Aksiyona Doyacaksınız

37 dakika olan filmde bitmeyen bir aksiyon sahnesi var. Sanırım bu film aksiyon sevenler için fazlasıyla onları doruklara çıkartacak cinsten bir film olmuş diyebilirim. En güzel tarafı da filmi sıkılmadan izleyebiliyorsunuz.

Hatta filmde yaklaşık 10 dakikalık eklenmemiş sahneler var. 37 dakika aksiyon yeterli düşüncesi ile Yönetmen Ahmet Atalay filme eklememiş. Kim bilir belki eklenmemiş kalan 10 dakikayı da daha sonradan seyircilerle paylaşır.

Ayrıca Filmi youtube kanalı üzerinden ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.

Sizler için Sevgili Ahmet Atalay ile sohbetimizden sizlere aktaracaklarım söyle;

Yusuf Çakıroğlu

Öncelikle film süreci hakkında bilgi versen bizlere. konu senaryo nasıl şekillendi aklında.

-Ahmet Atalay

Aslında biz bir takip sahnesi çekme ile başladık filme, sonrası eklemeler oldu başlangıçta bir konu yoktu, ama şu vardı aksiyon istiyorduk. Daha sonrası covid19 üzerinden bir senaryo oluşturduk.

Yusuf Çakıroğlu

Covid19 tarafı değil ama sanırım en büyük etkiyi 15 bin dolar para ile bu filmi çekmen oldu diye düşünüyorum. Sosyal medya ve film eleştirmenleri genelde bu tarafa yöneldi.

Ahmet Atalay

Evet. bazılarına inandırıcı gelmedi hatta sosyal medya kanallarına da yazanlar oldu. Bu paraya bu film çekilmez diye. bende cevap verdim yalan söylüyorsam ne kadara çekmiş olabilirim diye.

Yusuf Çakıroğlu

Başrol oyuncundan tut yardımcı oyunculara kadar herkes filmde çok başarılıydı. Ayrıca hem yönetmen olarak seninde filmde oynaman filme gerçekten farklı bir hava katmış.

Ahmet Atalay

Filmdeki başrolde oynayan kişi akrobasi yapan bir arkadaş. deneme çekimi için mekana gittiğimizde gerçekten kendini patikadan aşağıya bırakmıştı. Benim filmde oynamam aslında bu kadar uzun olmayacaktı fakat yerimde oynayacak kişi vazgeçince benim oynamam gerekti.

Yusuf Çakıroğlu

Harcamaların en büyüğü nerelerde gitti merak ediyorum gercekten.

Ahmet Atalay

Aslında en büyük harcamalar yakıt parası ve yemeğe gitti.

Yusuf Çakıroğlu

Araba takip sahnelerinde hızlı ve öfkeli serisi izler gibi izledim efectler gerçekten can alıcıydı. Araba patlama sahneleri çok gerçekci duruyordu. Hatta ben 15 bin doları duyunca bu arabalar nasıl patladı diye düşünmedim değil 🙂

Ahmet Atalay

Arabaların çoğu aslında rc araçlardı yolda trafikteki araçlar bile. Patlayan araçlarda rc araçlardı fakat 2 yılı aşkın bir süredir uğraşıyorduk bu film için baya emek verdik aksiyon sahneleri güzel çıksın diye ve başardık sanırım.

Yusuf Çakıroğlu

Kesinlikle bence başardın ve başarmanın ötesine geçtin. Türkiye’de henüz görülmemiş bir aksiyon filmini bizlere izlettin. Hangi programları kullandın birde uçak kokpitini kendin yaptığını biliyorum bunlardan bahseder misin ?

Ahmet Atalay

Premiere ve After Effects kulladım. evet uçak kokpitini arka bahçede 2 haftada tahtadan yaptık.

Yusuf Çakıroğlu

Tek kadın oyuncu da uçaktaki pilot bununla ilgili ne söyleyebilirsin.

Ahmet Atalay

Filmde tüm oyuncular erkek olduğu için uçaktaki pilotu kadın yapmak istedik yaklaşık 30 oyuncu denedik fakat hepsi çok iyi olmasına rağmen istediğimiz uçak pilotu değildi. hatta bir ara erkek yapalım pilotu da dediğimiz oldu.

Yusuf Çakıroğlu

Bu filmin devamı olacak mı veya neler yapmayı düşünüyorsun.?

Ahmet Atalay

Aslında filmin tekrar daha uzun sinema versiyonunu çekmeyi düşünüyordum fakat sonrada fikir değiştim gibi yeni bir aksiyon filmi çekmek istiyorum.

Yusuf Çakıroğlu

Güzel bilgiler için çok teşekkür ederim. Umarım bu bir başlangıç olur ve ülkemizde de bu tarzda kaliteli yapımlar görürüz.

The Cure Filmini izleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu