GenelHaberler

Yeni Sinema Kanunu Yürürlüğe Girdi… İşte Detaylar

Yeni Sinema Kanunu çok tartışmalara neden olsa da sonunda yürürlüğe girdi. Dijital platformları ve sinema salonlarını ilgilendiren yeni yasalar izleyicilerin şikayetleri ve isteklerini ayrıca yapımcıların mağdur olduğu durumlar göze alınarak tekrar düzenlendi.

yeni sinema kanunu

İşte yeni sinema kanunu düzenlemeler

Sinema Fragman Süreleri

Film öncesi fragman süresi minimum 3 dakika olarak güncellendi. Artık sinema salonları sadece ürün reklamı vs. yapamayacak. Bakanlıktan çıkan kanuna göre film izlenmeden önce veya film arasında mininum 3 dakikalık farklı film fragmanı veya fragmanları olması gerekecek. Bakanlığa göre izleyicinin bu sayede farklı bir filme gitme isteği arttığı yönünde.

Reklam Süresi 10 Dakika

sinema reklam süresi 10 dakika

Salonlarda bazen yarım saati bulan reklam süreleri de yeni yasa ile düzenlemeye girdi. Toplam bir filmde reklam süresi 10 dakikayı geçmeyecek. Reklam alan sinema işletmeleri aldıkları reklam anlaşmalarını bu doğrultuda düzenleyecek.

Mısır Savaşları

En çok konuşulan ve ünlülerin bakanlık ile yasa tasarısı için bir araya geldiği mısır savaşları adı ile tabir edilen sinemada promosyonlu mısır kola kampanyaları sonlanmış oldu.

mısır savaşları

Film yapımcılarının sinema salonlarının haksız para kazanmakla itam ettiği ve bazı salonlarda kampanyaya dahil olmayan izleyicilerin sinema salonuna alınmadığı göz önünde bulundurularak çıkan yasa, sinema işletmecilerini ne duruma düşürecek zaman içinde göreceğiz.

Salon işletmecileri artık tek bir bilet altında hem içecek, yiyecek ve sinema bileti satamayacak. Bilet için ayrı kampanya diğer sattıkları ürünler için ayrı kampanya yapabilecekler. Bu sayede isteyen kampanyalı isteyen tek bilet satın alabilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu