Sinema Teknik

HTDZ HT-81A Shotgun Boom Mikrofon İncelemesi

Film çekimlerinde olmazsa olmazlardan biriside ses kayıtlarıdır. Profesyonel çekimlerde ses ve görüntü ayrı ayrı kayıt alınır ve daha sonra yardımcı programlar ile senkronize edilir.

Bu incelememizde sizlere uygun fiyatları fakat performansı yüksek olan cin menşei olan marka HTDZ HT-81A ürününü tanıtacağım. Bu ürünün birde kardeşi HT-81 var ikisi yapı olarak aynı olmasına rağmen teknik olarak birkaç farklı özelliği var.

İlk olarak teknik özelliklerinden başlayalım.

iki ürün arasında en göze çarpan özelliklerden birisi phantom 48v desteği ve frekans aralığındaki 4 khz fark. ayrıca ht81 de balans ayarı yokken ht81a da balans ayarının olmadı da farklı bir artı.
İki ürün arasındaki farklar genel olarak bu şekilde peki cihazın diğer özellikleri neler onlara göz atalım. Öncelikle kısa film veya film çekecek olan arkadaşlara tavsiyem iki model arasında kalırsanız ht81a modeli olur.

ilk olarak htdz 81a nın üzerinde 2 farklı ses kayıt modu olduğunu söyleyebiliriz

Kapalı konumdan birinci konuma yani normal kayıt moduna getirdiğinizde 360 derece ortam sesi kayıt eder.

Tele komuta getirdiğinizde ise mikrofonun sadece uc kısmı aktif olur ve hangi konuma doğru tutarsanız sadece o konumdaki sesi kayıt eder. Tekli dialog çekimlerinde genellikle tele modu kullanabilirsiniz. Hem ortam sesi minimum olur hemde daha temiz ses kayıt alabilirsiniz.

Mikrofonun en büyük özelliğinden biriside konderser mikrofon olmasıdır. Konderser mikrofonlar dinamik mikrofonlara göre daha hassas ses kaydı alır. Fakat bu mikrofonu hassas ses kaydetmek için kullanacaksanız bağlantı olarak 48v phantom çıkışı olan bir ses kayıt cihazına bağlamanız gerekir.

Piyasada yaygın olarak bulabileceğiniz zoom h4n, zoom h5-h6 gibi ses kayıt cihazları işinizi görür veya kayıt cihazı alacaksanız kesinlikle üzerinde xlr çıkışı ve phantom 48v desteği olduğunu araştırarak almalısınız.

Üzerinde gelen kablo ucu civi jack tabir edilen 6,35 mono giriştir. Piyasadan alacağınız aparatlar ile jack girişini istediğiniz girişe çevirebilirsiniz. Genellikle DSLR kamera üzerindeki girişler 3.5 jack girişdir. Fakat Dslr kamera üzerine bağlayıp ses kaydı alacaksanız tavsiye etmiyorum. Ses kayıtı alır fakat tatmin edeceğiniz gibi almaz. DSLR Makine üzerinden aldığım ses kayıtları tahmin ettiğimden kötü sonuçlar verdi o yüzden eğer ekstra kayıt cihaz olmadan makine üzerinden ses kaydı alacaksız bu mikrofon size göre değil.

htdz pil yuvası

Teknik özelliklerine bakacak olursak 1.5dc ve phantom girişi olduğu yazıyor. Mikrofon çalışırken 1.5v 1 adet kalem pile ihtiyaç duymaktadır. Pil olmadan mikrofonu hiç bir şekilde çalıştıramazsınız. Ve eğer işiniz bittiğinde cihazı off konuma getirmezseniz diğer gün pili bitmiş olarak görebilirsiniz.

HTDZ HT81a Boom mikrofonu neden tercih etmelisiniz.?

Piyasada bu işlerde en yaygın ve en fazla kullanılan boom mikrofon genellikle Rode ntg2 dir. Fiyat olarak ortalama yüksek fiyat 1500-2000 TL aralığındadır. HT81a fiyatı ise 250-300 TL aralığındadır.

Fiyat ve performans için isterseniz vermiş olduğum linkteki incelemeyi izleyebilirsiniz.

Ülkelerin satış politikasına göre ürün bazı bölgelerde csr adında çıkmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu