Sinema Teknik

Sony a6600 İncelemesi

Gün geçtikçe aynasız kameralar bir adım daha sinema kameralarına yaklaşıyor. Hem boyut hemde maliyet açısından çok daha uygun sony’nin yeni çıkarmış olduğu α6600 modelini inceleyeceğiz.

Belirtmekte yarar var α6600 modeli ile birlikte ayrıca α6100 modeli de aynı zamanda çıktı. Diğer bir yazım da bu modelle ilgili bilgiler vereceğim. Sony a6100 incelemesi için tıklayın.

Ufaktan bahsetmek gerekirse 6100 modeli biraz daha kırpılmış model diyebiliriz. 6100 ile ilgilide detayları daha sonraki yazılarımda bulabilirsiniz.

Teknik Özellikler

Öncelikle teknik özelliklerinden biraz bahsedelim.

Yapısal olarak 6000 serisi gibi kenarları oval bir hatta sahip. Elde tutuş olarak güven verdiğini söyleyebilirim. Body kısmında 6500 e göre biraz daha keskin hatlara sahip tutuş olarak 6500 biraz daha oval hatlara sahipti.

Ayrıca body olarak Toza ve neme dayanıklı magnezyum alaşım gövde kullanılmış.

APS-C tipi (23,5 x 15,6 mm), Exmor CMOS sensör kullanılan makine güçünü Sony nin geliştirmiş olduğu Yeni nesil BIONZ X görüntü işleme motoru ile sağlıyor.

Sony E mount lensler ile tam uyumlu olarak gelen makine serinin en yüksek 32.000 iso değerine sahip makine ünvanı ile geliyor. Sony 6500 bu iso değeri maximumda 25.600 dı.

4K HDR Özelliği

Dinamik Rang aralığı daha yüksek görüntü sunan makine 6000 serisinin ilk 4K HDR (HLG) kayıt yapabilen makinesi olma özelliğini de almış durumda.

Ayrıca 6500 gibi 5 eksen görüntü sabitleme ile geliyor. Görüntü sabitleme özelliğine gelirsek, gimbal veya benzeri gyro teknolojisi olmadan elde video çekiminde kayıt esnasındaki titreşimi minimuma indiriyor.

Pil ömrü olarakta nerdeyse 6500 e göre iki katı iyileştirilen makine yinede 4k çekimlerinde çok uzun süre vermiyor. O yüzden yedek batarya almanızda fayda olacağını düşünüyorum. Veya artık çoğu makinede de gördüğümüz powerbank ile de cihazı besleyebiliyoruz. Bu sayede yedek pil almadan saatlerce video kaydı yapabilirsiniz.

Kulaklık girişi ve çıkışı da sağlanan makinede sese de önem verilmiş durumda. Bu sayede çekim esnasında kayıt seslerini dinleme şansını da yakalamış oluyorsunuz.

sony 6600

Ayrıca makinesinin 11 düğmesinin her biri 91 farklı işleve atanabilir ve aynı zamanda işlevler kontrol kadranına ve tekerine de atanabilir. Menüm özelliği sayesinde 30 farklı menü öğesini kaydedebilirsiniz.

Firma referans monitörü çıkışını da unutmamış. Artık çoğu makinede gördüğümüz referans monitörü çıkışı mini hdmi ile kullanıma hazır geliyor.

425 aşama algılamalı AF noktasıyla diğer kardeşleri ile aynı olmasına rağmen netleme olarak Hızı 0,02 saniye gerçekten çok hızlı tepki veriyor. 6500 0.05 saniyeydi. Görüntü netlerken sinematik olarak yavaş netleme de yapabiliyorsunuz. Bu da güzel bir artı diyebiliriz.

Slow Motion ( Ağırlaştırılmış Görüntü )

Belki slow motion için benim için en güzeli matrix teki neo nun kurşunlardan kurtulma sahnesiydi 🙂 1999 senesindeki teknolojiyi birkaç senedir bizde yaygın olarak kullanıyoruz. 🙂

Artık Ağır ve Hızlı Çekim kaydı özelliği de çoğu kamerada standart olarak gelmeye başladı. Sony 6600’de 1080p de 120 Kare çekim hızı verebilirken. Malesef 4K da 30 kare oynatabiliyor. Günümüzde aynasız kameraların 60 kareleri gördüğünü varsayarsak yeni bir makine için 4k da 60 karenin olmaması büyük bir eksiklik diyebiliriz.

Ayrıca cihaz 8 bit kayıt teknolojisine sahip. 10 bit veya 12 bit olabilirdi.

S-Log çekim desteği

log çekimler ham görüntü çekilerek daha yüksek rang kayıtı sağlar. Bu sayade vermiş olduğumuz renklerin tonlamasını daha iyi sağlamak için log çekim yapılabilir. Ayrıca log çekimin bir artısı da gama eğrisindeki beyaz ve siyah kararmayı en aza indirmesidir. S-Log3 ve S-Log2 teknolojisi ile gelen makine profesyonel kullanıcılar için güzel bir özellik barındırıyor.

Ayrıca söylemekte yarar var dokunmatik ekran ile dokunarak görüntü netleme, çekim esnasında göz takibi yaparak otomatik netleme yapması. Hatta sağ veya sol gözü seçebilme özelliği makinenin bir farklı artısı diyebiliriz.

Sonuç olarak kısa film çekmek için veya reklam filmleri çekmek için kullanılabilecek güzel bir makine diyebiliriz. Artıları ve eksilerini yazdım. Karar burada sizin. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümüne yazabilirsiniz. Sony 6600 ün fiyatına gelince Body olarak sitelerde ortalama 10-11 bin çıvarında. Bu fiyata başka makinelerde tercih edilebilir.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu