Genel

Cannes Film Festivali Ertelendi

Cannes Film Festivali, koronavirüsün yayılmasını azaltmak için ertelendi. 
Dünyanın en önemli film festivallerinden biri olan etkinliğin 12-23 Mayıs tarihlerinde yapılması planlandı, ancak organizatörler 
Perşembe günü yaptığı 
açıklamada bunun gerçekleşemeyeceğini söyledi.

Organizatörlerin ifadesi, “Ana seçenek basit bir erteleme olan çalışmasını korumak için birkaç seçenek düşünülüyor” dedi. Bu, Haziran sonuna veya Temmuz başında bir geçiş olabileceğini de sözlerine ekledi.

Söylentiler, festivalin Fransa’nın koronavirüsün yayılmasını önlemek için kitlesel toplantılara kısıtlamalar getirerek 1.000 kişiyle sınırlandırdığı 8 Mart’tan bu yana iptal edileceğini veya erteleneceğini söylüyordu. Bu, festivalin en büyük mekanından daha düşük bir kapasitedir. Fransız haber gazetesi Le Point Cumartesi günü, festival kurulunun anonim bir üyesinin bu yılki film festivalinin gerçekleşmeyeceğini belirten bir makale yayınladı . Ancak o günün ilerleyen saatlerinde organizatörler herhangi bir karar alındığını reddetti.

Festivalin sözcüsü Aïda Belloulid, kısa bir mesajla “Bazı sansasyonel manşetlere rağmen söyleyecek yeni bir şey yok” dedi.

Bakan, festival programının açıklanacağı Nisan ayı ortasında bir karar verileceğini, ancak Fransa’daki durumun arttığını söyledi. Ülke şimdi kilitleniyor ve insanlar yiyecek almak, işe gitmek ya da egzersiz yapmaktan başka nedenlerle evlerinden ayrılmaktan para cezasına çarptırılabilir. Devlete ait uluslararası haber servisi France24’e göre Çarşamba günü 4.000’den fazla kişi para cezasına çarptırıldı .

Cannes’in açıklaması, Avrupa’daki diğer önemli kültürel olayların son günlerde pandemi ile benzer hesaplamalar yapmasının ardından geldi. Çarşamba günü, Eurovision Şarkı Yarışması iptal edildi , hem Glastonbury oldu , 50. yıl kutlama gerekiyordu İngiliz müzik festivali.

Perşembe günü, İsa’nın yaşamının on yılda bir canlandırılması olan Oberammergau Passion Play de 2022’ye ertelendi.

Ancak Cannes şimdiye kadarki eylem eksikliği, film endüstrisinde bir aykırılık yapmıştı, tiyatrolar Avrupa ve Kuzey Amerika’da kapatıldı, film çıkış tarihleri ​​- bir sonraki James Bond filmi de dahil olmak üzere – geri itiliyor ve kapanıyor ve sektördeki birçok kişiyi zorluyor geleceklerinden korkmak.

ABD’deki sinema salonları sahipleri zaten hükümetten yardım istemişlerdi ve kriz nedeniyle eski personeli işsiz bırakmaya çalışacaklarına söz verdiler.

Cannes’ın organizatörleri açıklamalarında, daha sonra ne yapacağına karar vereceklerini söylediler.

“Bu arada Festival de Cannes, vokal desteğini herkese genel kilitlenmeye saygı duymaya ve bu zor zamanlarda tüm dünya için dayanışma göstermek isteyen herkese ödünç veriyor” dedi.

Açıklama, “Çok yakında görüşürüz” ile bitiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu